Kripto Varlıklara İlişkin Düzenlemeler İçeren Kanun Teklifi TBMM’de

Türkiye’de kripto varlıklarla işlem yapan tarafların risklerinin azaltılmasını ve kripto yatırımcısını korumayı hedefleyen yasa teklifi meclise sunuldu.

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler tarafından kamuoyuyla paylaşılan yasa teklifi, kripto varlıklarla ilgili çeşitli düzenlemeleri içeriyor. Bu teklifle birlikte, kripto hizmet sağlayıcılarına ilişkin önemli kurallar belirleniyor ve bu sağlayıcılar üzerinde SPK’nin denetimi artırılıyor. 

TBMM Başkanlığına sunulan kripto varlıklara ilişkin düzenlemeleri içeren Sermaye Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin kamuoyuyla paylaşıldığı basın toplantısında açıklamalarda bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr. Ömer İleri, Meclis’te gazetecilere açıklamalarda bulundu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr. Ömer İleri parti olarak dijital teknolojilerdeki gelişmeleri takip ettiklerini belirtti.

Yaygınlaşan kripto varlıklara ilişkin risk faktörlerinin bulunduğunu vurgulayan İleri, teklifin hazırlık sürecinde kapsayıcı bir çalışmanın yapıldığını bildirdi.

Dr. Ömer İleri, vatandaşları risklere karşı koruyabilmeyi ve blokzincir teknolojilerinde Türkiye’yi öncü hale getirmeyi amaçladıklarına işaret etti.

“Düzenleme, temel olarak kripto varlıklara yasal bir tanım getirmekte ve bu şekilde sektöre yasal bir zemin sağlamaktadır. Platformlara, faaliyete geçmeleri noktasında organizasyonel yapıları, sermayeleri, bilgi işlem altyapıları noktalarında şartlar ve yükümlükler getirmekte; işlem görecek kripto varlıkların belirlenmesine ilişkin yazılı sistem prosedürü oluşturmalarını zorunlu kılmaktadır.” Dr. Ömer İleri, teklifle platformlara kripto varlık transferlerine ilişkin güvenli kayıt tutma yükümlülüğü getirileceğini ve komisyon çalışmaları tamamlandıktan sonra TBMM Genel Kuruluna gönderileceğini belirtti.